Nawet krótki wyjazd kierowcy może być delegacją
Podróżą służbową dla kierowcy jest każdy wyjazd poza miejscowość, w której pracodawca prowadzi działalność. Czas jego trwania wpływa na wysokość świadczeń należnych z tego tytułu.
Zatrudniamy kierowcę małego busa. Zwykle jeździ z towarem po Warszawie. Niekiedy wyjeżdża jednak poza nią, jadąc prosto z bazy firmy do klienta. Czy w przypadku takich krótkich, maksymalnie kilkugodzinnych wyjazdów, mówimy o podróży służbowej? Jeśli tak, to jak liczyć jej czas – od wyjazdu z bazy, czy od wyjazdu poza granice administracyjne miasta? – pyta czytelnik.
Dla samego zakwalifikowania wyjazdu jako podróży służbowej nie ma znaczenia czas jego trwania. Długość wyjazdu wpływa jednak na prawo do diet, które przysługują dopiero, gdy trwa on co najmniej 8 godzin. Jeżeli kierowca rusza do klienta wprost z siedziby (bazy) pracodawcy, to czas trwania podróży służbowej należy liczyć od momentu wyjazdu z bazy.
Odmienna
definicja
Dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy kierowcy stosujemy odrębne od „kodeksowego" pojęcie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta